O mnie

O blogu

Blisko Kultury założyłem we wrześniu 2015 roku jako blog osobisty, który miał mi służyć wyłącznie za portfolio. Z czasem jednak zaczął on przybierać formę serwisu kulturalnego o dość szerokim spektrum zainteresowań. Teksty na blogu skoncentrowane są wokół trzech głównych dziedzin – muzyki, filmu oraz literatury. Niektóre z nich są niezależne, ale część z nich została opublikowana na innych portalach, z którymi – na przełomie tych kilku ładnych lat – miałem przyjemność współpracować. Co znajdziecie na Blisko Kultury? Przede wszystkim recenzje, a także – choć w nieco mniejszej ilości – rankingi, relacje, wywiady oraz felietony. Nie stawiam sobie barier i ograniczeń tematycznych – piszę wtedy, kiedy mam czas i wyłącznie z przypływem weny twórczej.

Blisko Kultury - Oficjalne 4
AD 2015
Facebook.jpg
AD 2018

Czemu Blisko Kultury?

Niemal od urodzenia zostałem wrzucony w wir kulturalny – moi kuzyni byli (i dalej są) muzykami, matula zaś uwielbiała horrory z Freddym Kruegerem, a sam zakochałem się w komiksach spod znaku superhero. Przez lata zdołałem wykreować własną osobowość, poszerzyć wiedzę i zakres zainteresowań, aż w końcu dojrzałem do momentu, by odważyć się pisać o otaczającej mnie kulturze. Najpierw były niezobowiązujące teksty na filmwebie i serwisie artrock.pl, potem wszedłem w poważną współpracę z ProgRock.org (którą zakończyłem na początku 2018 roku). W międzyczasie pisałem dla e-magazynu Heavy Metal Pages oraz portalu Music in the Lenses. Podczas współpracy z MITL miałem przyjemność poznać Marka „Grendela” Śmietańskiego, z którym niedługo później założyliśmy Muzyczną Hiperprzestrzeń. Jednak finalnym produktem mojego „bazgrania” okazał się blog Blisko Kultury, na którym publikuję nie tylko krytykę muzyczną, ale też filmową i literacką.


O sobie

Łukasz Jakubiak
Zwany przez przyjaciół Geraltem. Do tego bezczelny wykształciuch – filolog, socjolog, dziennikarz kulturowy oraz kucharz. Pracuje jako animator kultury w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej STUDIO. Miłośnik komiksów Marvela i kina grozy, w wolnych chwilach zaczytujący się w fantastyce, przeważnie podczas słuchania muzyki progresywnej. Można go spotkać w towarzystwie kawy tudzież dobrego piwa. Nie lubi kotów i budyniu czekoladowego.

Obecnie współpracuje z serwisem Muzyczna Hiperprzestrzeń.
Współpracował z: ProgRock.org, Music in the Lenses, Heavy Metal Pages.

Kontakt: bliskokultury@gmail.com